1PC TB0165AP100AAAA TE0165AP100AAAA TB0165AP100AAAB Cycloid Motor for Parker TB TE Series
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
15
quantity
Product details
Category
Cycloid Motor TB0165AP100AAAA TE0165AP100AAAA TB0165AP100AAAB Replaces Parker TB TE SeriesCondition: new, aftermarketReplace Part Number:Parker: TB0165AP100AAAA, TE0165AP100AAAA, TB0165AP100AAAB,TE0165AP100AAABTRW ROSS: MG101210AAAA, MF101210AAAA, MG101210AAAB, MF101210AAABPRINCE ADAN: ADM150-2RP, AEM150-2RP, ADM1502RP, AEM1502RPSauer : 151-3485, 151-7005, 151-2385, 151-3785, 158-1028, 1513485,1517005, 1512385, 1513785, 1581028White Drive Product: RS-10-0301, RS100301, RS10030100, HS10030100,155160A10B1AAAA, 255160A10AAAAChief: 272-220, 272220ORBMARK: HD114W2FSWPBuyers: HM042P, CM042PApplications:Fit for Parker: TB, TESeries: TBShaft: 1" KeyedRotation: StandardPort Code: PMax Torque - Continuous/Intermittent: 273 Nm (2418 lb in) / 346 Nm (3062 lb in)Displacement (cm3/rev): 0165Max Performance: 12.4 KW (16.7 HP)Option: Black PaintShaft Code: 10Ports: 1/2-14 NPTFMax Differential Pressure (Continuous/Intermittent): 125 bar (1800 PSID) / 165 bar (2400 PSID)Max Air Supply Pressure: 190 bar (2750 PSID)Max Speed: 343 rev/minOption Code: AAAARotation Code: 0Geometric Displacement: 163 cm3/rev (10.0 in3/rev)Max Oil Flow (Continuous/Intermittent): 45 l/min (12 gpm) / 57 liters/minute (15 gpm)Minimum Starting Torque - Continuous/Intermittent: 199 Nm (1760 lb in) / 263 Nm (2331 lb in)Mounting Code: AMounting: SAE “A” 2 BoltMaximum Side Load at Key: 4900 N (1100 lb)